PRZYGOTOWANIE DO MALOWANIA
Przygotowując elementy drewniane do malowania należy w pierwszym etapie nasycić powierzchnię drewna mocno rozcieńczonymi lakierobejcami.
Jeżeli lakier ma podkreślać strukturę i słoje drewna, należy użyć:
- kolorowej lakierobejcy na bazie lakieru do bejcy typu Protekt o kodzie 1AD-PL-R366
- i transparentnych past pigmentowych (TUTAJ więcej informacji o pastach pigmentowych).
Końcowy efekt będzie w znacznym stopniu zależny od pierwszego wybarwienia, które powinno zapewniać pełny rysunek drewna.
Jeżeli w pierwszej warstwie podkładowej nie zastosuje się kolorowej lakierobejcy to w następnych warstwach nie mamy już możliwości podkreślenia struktury drewna.
Następnie należy szlifować powierzchnię drewna, do uzyskania żądanej gładkości. Czynności nasycania i szlifowania można w razie potrzeby powtórzyć. Stopień rozcieńczenia lakierobejcy wytworzonej na podstawie lakieru R366 należy tak dobrać, aby nie było widocznej powłoki lakieru na powierzchni drewna. Celem tej operacji jest zapewnienie możliwie najlepszej przyczepności lakieru nawierzchniowego, a także, poprzez usztywnienie włókien, ułatwienie procesu szlifowania powierzchni drewna.
Lakier R366 i lakierobejce przygotowane na jego bazie są szybkoschnące. Umożliwia to bardzo szybkie przygotowanie drewna do malowania.
MALOWANIE FINALNE
Malowanie finalne może odbyć się zarówno:
- akrylowymi lakierami bezbarwnymi 2K
- jak i kolorowymi lakierami transparentnymi 2K.
Powierzchnia powinna zapewniać miękki dotyk, a pożądany stopień połysku to mat lub mat jedwabisty.
GOTOWE AKRYLOWE LAKIERY BEZBARWNE 2K
do stosowania na stolarkę okienną i drzwiową
- Lakier Matowy MATSM o kodzie 1AC-PL-MATSM.
- Lakier Mat Jedwabisty MATS o kodzie 1AC-PL-MATS.
- W wyjątkowych przypadkach możliwe jest też zastosowanie lakieru Mat Głęboki MATM o kodzie 1AC-PL-MATM. Trzeba wziąć pod uwagę, iż wykończenie powierzchni lakierem MATM spowoduje, że rysunek drewna będzie słabiej widoczny, a kolor mniej nasycony.
AKRYLOWE LAKIERY KOLOROWE TRANSPARENTNE 2K
do stosowania na stolarkę okienną i drzwiową
Takie lakiery uzyskamy mieszając:
- niewielkie, kilkuprocentowe ilości past pigmentowych transparentnych typu AM (TUTAJ więcej informacji o pastach pigmentowych).
- z lakierami typu MATSM, MATS lub MATM
Indywidualna wycena produktów na zapytanie (zapraszamy do kontaktu TUTAJ).